Energie do domu – blog

Neplať za to, co je zdarma

Vliv teploty na výkon deskového solárního panelu

Na první pohled se zdá, že tepelné ztráty deskových solárních panelů nejsou až tolik významné a málokdo si umí tento vliv představit. Narazil jsem na graf který zpracoval ing. Tomáš Matuška, Ph.D. a který jasně ukazuje na to, že čím je rozdíl mezi teplotou panelu a teplotou prostředí (tm) větší, tím je i výkon menší a to dost podstatně až o desítky procent.

roční zisk solárních kolektorů vzhledem k teplotě

U klasických solárních soustav s tímto faktem moc nenaděláme, pokud chceme vodu ohřívat, teplota teplonosné kapaliny musí být větší než teplota v zásobníku děj se co děj a pokles výkonu je brán jako nutné zlo. Pokud ale je solární panel napojen na termodynamickou jednotku ThermBoil FX,  lze teploty dokonce obrátit. To znamená, že teplonosná látka může být nejen stejně teplá jako okolní prostředí, ale může být dokonce chladnější a okolní prostředí teplejší. Termodynamická jednotka i tak dokáže zajistit ohřev vody až na 55°C.

Co to znamená z pohledu výkonu stejného solárního panelu?

Zisk solární energie může být o desítky procent vyšší a navíc se ještě přidává teplo z okolního prostředí pokud bude teplota teplonosné látky co nejnižší. Tím je dokonce eliminován fakt většího příkonu termodynamické jednotky, ta může díky většímu zisku pracovat mnohem déle. Celkový roční zisk je pak o desítky procent vyšší i se započítáním potřebné energie k provozu termodynamické jednotky než jaký lze dosáhnout u běžných solárních soustav a to při použití stejných kolektorů. Často je možné navrhnout menší absorpční plochu – méně panelů a tak dokonce snížit pořizovací náklady.

Reklamy

7.11.2011 - Posted by | boiler ThermBoil, ohřev vody, solární systém, termodynamický systém, ThermBoil FX | , , ,

1 komentář »

  1. […] zpět do solárních kolektorů, ThermBoil FX jej využívá navíc. Zároveň platí, že čím je rozdíl mezi teplotami v solárním okruhu a v okolním prostředí větší, tím je větší i tepelná ztráta, v […]

    Pingback od ThermBoil FX – laicky co tedy umí? « Energie do domu – blog | 20.11.2011 | Odpovědět


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: